Czym się różni hotel od hostelu?

Hotel i hostel – te nazwy są bardzo podobne i wiele osób nie widzi między nimi różnicy, oznaczają one jednak dwie zupełnie różne rzeczy. Różnice między hotelami a hostelami polegają głównie na standardzie oferowanych usług, ale także na organizacji ich pracy. Inne są również ceny, które płaci się za wynajęcie.

Hostel i specyfika przebywania w nim

Hostel jest nieco podobny do hotelu, z tym że nie wynajmuje się w nim pokoju, a co najwyżej miejsce noclegowe. Zazwyczaj hostele dysponują pokojami wieloosobowymi, więc bardzo często ich goście spędzają noc w towarzystwie obcych ludzi. W powszechnie panującej opinii hostele nie oferują zbyt wysokiego standardu – nie jest to jednak do końca prawda. Hostele nie oferują wprawdzie standardu porównywalnego z hotelowym, ale komfort przebywania w wielu z nich jest często bardzo wysoki. Łazienki w hostelach najczęściej służą większej liczbie gości, a kuchnia jest otwarta – przebywające w hostelu osoby same mogą przygotowywać swoje posiłki. Większość hosteli nie posiada oferty gastronomicznej.

Hotel i panujące w nich standardy

Najważniejszą różnicą między hostelami a hotelami jest to, że te drugie oferują swoim gościom zawsze indywidualne pokoje (chociaż mogą być wieloosobowe). Oprócz tego istnieje system oceniania hoteli i opisywania ich standardu, który polega na przyznawaniu im określonej liczby gwiazdek – od jednej do pięciu. System ten pozwala potencjalnym gościom na zorientowanie się w standardzie, którego mogą się spodziewać. Co najważniejsze – system przyznawania gwiazdek jest regulowany przez prawo, a co za tym idzie – jest pewny, a goście mają gwarancję prawdziwości informacji.